home
uvertira
prolog
*ogledi*
kratke priče
gothologija
galerija
profil

Free Guestbook from Bravenet.com Free Guestbook from Bravenet.com

Glagoljica

Pismo glagoljica ima svoje dvije varijante: obla ili bugarska i uglata ili hrvatska. Glavni element uglate glagoljice je pravokutnik. Najstariji sačuvani glagoljički spomenici su iz 11. st. Prva knjiga tiskana tim pismom je Misal po zakonu rimskoga dvora iz 22. veljače 1483. to je naša prva knjiga, prva u Europi koja nije tiskana na latinici ni na latinskom jeziku.
Ubrajamo je u red inkunabula
(lat. in cunabulis = u povojima) tj. knjiga tiskanih u početnoj fazi razvoja tiskarstva. Možemo reći da iako je najstarije pismo na području Hrvata latinica, pismo kojim su prvo pisali svoj jezik je glagoljica. 500 godina to je bilo premoćno pismo tj. tek u 16. stoljeću potiskuje je latinica. Za 14. i 15. st. vrijedi pojam zlatnog doba glagoljaštva – velik broj knjiga (uglavnom liturgijskih) prepisuje se glagoljicom. U hrvatskim krajevima zadržala se sve do 19. st.!
Glagoljicom danas više nitko ne piše i uopće ne treba sumnjati da je uzrok njenom potiskivanju bio političke naravi. Veliku ulogu igrali su interesi, a oni su bili na strani ćirilice i/ili latinice. Glagoljica je bila sasvim posebno pismo ne liči ni na koje poznato europsko pismo. O postanku toga pisma postoji čitav niz teorija. Najpoznatije autorstvo glagoljice pripisuju Konstantinu Ćirilu ili Sv. Jeronimu. Zanimljiva je tzv. gotska teorija Josipa Hamma iz 1939. dolaskom na Balkanski poluotok, Slaveni su naišli na ostatke arianskih Gota koji su ih pokrštavali. Tu potkraj 6. st. nastaje pismo na osnovi gotskog i runskog alfabeta > glagoljica.
Hamm smatra da ju je sastavio neki arianski svećenik, dobar poznavatelj gotskog, slavenskog i grčkog jezika (najčešće su se uzori za glagoljicu vidjeli u grčkom pismu). Arije – biskup Aleksandrije protjeran je u Ilirik zbog stava oprečnog kršćanskom nauku da Sin Božji nije oduvijek već ima svoja vremenska određenja. U tom našem području doista su bili njegovi svećenici. Naziv glagoljica jednostavno je izveden iz glagola glagolati = govoriti.

Redosljed slova u glagoljici – azbuka, sastavljena je tako da i svako slovo ima svoje ime i možemo ih redom čitati kao rečenice:
az_ , buky, vedy, glagolj_, dobre, est_, živeti, _ elo, zemlji = «Ja znajući slova govorim: veoma je dobro živjeti na zemlji...»